Makaleler kategorisindeki haberler

Kurumsallaşma, globalleşme gibi, her şirketin dilinde olan, ama genelde lafta kalan bir ifade “Müşteri Memnuniyeti”. Oysa ayrı bir uzmanlık ve beceri gerektiren, ayrı bir öneme sahip, adeta sihirli bir ifade… »

Son dönemde sessizce hayatımıza giren, ancak bir anda hızla herkesin bildiği bir olguya dönüşen Türkiye Varlık Fonu, önümüzdeki 1-2 yıl boyunca Türkiye’nin ekonomik ve makroekonomik hayatının en etkili faktörü olacak. »

TCMB’nin Yeni Silahları

Asli görevi fiyat istikrarını sağlamak olan TCMB, eski başkanı Durmuş Yılmaz’ın görev süresinin tamamlanmasından sonra tam bir sessizliğe bürünmüş, piyasaların tek hakimi olması gerekirken Erdem Başçı döneminde siyasi baskı ve görev bilinci arasında kalarak elinden geldiğince siyasi baskılara göğüs germeye çalışmıştı. »

Karekodlu (QR Code) Çekler

Karekodlu çek uygulaması 15 Haziran 2015’te başladı, ancak 1 Ocak 2017’den itibaren basılan tüm yeni çek karneleri karekodlu olarak basılmaya başlanacak. Ancak sizler, bu tarihten önce de yeni basılacak çeklerinizin karekodlu olmasını, bankanızdan talep edebilirsiniz. »

Amerikan Doları’nın 3,55’leri aşması ve bunun üzerine Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine son vererek faiz artırması, ülkedeki birçok dengeyi alt üst ederken Dolar’ın artışı gündemin birinci maddesine oturdu. »

Dolar mı, dolmaz mı?

Bu soru, akla hemen Amerikan Doları’nı getiriyor. Evet, konumuz da bu zaten!

Dolar’da neler oluyor, daha ne kadar çıkar, yoksa inişe mi geçer?

Bu soruların cevabı Merkez Bankası’nda ve siyasi iktidarda. »

Özelleştirme, kısa ve öz olarak, bir milletin yastık altındaki parasını, altınını harcaması anlamına gelir.

Ve bu yüzden de bir ülkenin geleceğinin sigortasıdır. Bu kaynağın »

Amerika Birleşik Şirketleri

Seçilmesiyle piyasaları derin bir endişeye sürükleyen Trump, 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak. Bu süreçte takip edilmesi gereken konu, Trump’ın belirleyeceği yeni bakanlar kurulunun kimlerden oluşacağıdır. »

Türk Lirası’nın başta Amerikan Doları ve Euro karşısında ciddi değer kayıpları yaşadığı bu dönemde, iş dünyası için fazlasıyla risk yaratan “döviz pozisyonu açığı” önem kazanmıştır. Dolayısıyla döviz pozisyonu açığı, iyi yönetilmesi gereken konulardan birisidir. »

Bir Zeybekci Klasiği

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci, yine beklenen açıklamalarından birini yaptı: “TL’nin değer kaybından endişe duymaya gerek yok” »

Su Yolunu Bulur

Sonunda TCMB, dünkü PPK toplantısında, piyasa oyuncularının aksi bir durumda nasıl tepki vereceğini görerek, faizleri sabit tutma kararı aldı. »

İflas Erteleme Sorunsalı

Tüm gelişmiş ekonomilerde kullanılan “iflas erteleme” mekanizmasının, ülkemizde “sorun” olarak karşımıza çıkmasının ve gündemde kalmasının tek açıklaması, mekanizmanın doğru kurulmaması, doğru işletilmemesi ve doğru yürütülmemesidir. »

Scroll To Top