LIBOR nedir?

LIBOR (London Interbank Offered Rate/Londra Bankalararası Faiz Oranı), Londra’daki kredibilitesi yüksek bankaların, bankalar arası ABD doları üzerinden borç verme işlemlerinde uyguladıkları ortalama faiz oranına dayanan bir faiz oranıdır. LIBOR faiz oranı forward, swap, konut kredisi, değişken faizli borçlar ve euro/dolar işlemlerinde referans olarak kullanılır.

LIBOR, önceden İngiliz Bankacılar Birliği (BBA/British Bankers’ Association) tarafından belirlenirken günümüzde IBA (ICE Benchmark Administration) tarafından belirlenmektedir. Günlük veriler Reuters yoluyla yayınlanır. Reuters, BBA’yı temsilen işlemleri gerçekleştirir.

BBA tarafından belirlenmiş katılımcı bankalar tarafından bildirilen 16 faiz oranı, en yüksekten en düşüğe göre sıraya konur. Bu oranlar 4 gruba ayrılır. En yüksek 4 oranı içeren dörtlü ile en düşük 4 oranı içeren dörtlü dışarıda bırakılır. Geriye kalan oranların aritmetik ortalaması alınarak günlük ‘LIBOR’ oranı belirlenir. Bu işlem bir geceden 12 aya kadar, 15 farklı dönem ve 10 farklı para birimi için tekrarlanır. Londra saatiyle 11:00’da belirlenen veriler, saat 12:00’da açıklanır.