Enerji kategorisindeki haberler

07.12.2015

EnerjiEkonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Dünyada doğalgaz ve petrol ihraç eden ülkeler Katar, Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğer ülkelerle yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki yıllar içinde Rusya’ya olan enerji bağımlılığımızı minimize edecek şekilde çalışma yürütüyoruz” dedi.

Elitaş, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından bir otelin toplantı salonunda sanayicilerle gerçekleştirilen »

14.04.2015

Taner YıldızTürkiye’nin ilk nükleer santrali olacak Akkuyu Nükleer Santral Projesi kapsamında, Akkuyu Nükleer Deniz Yapıları’nın temeli bugün Mersin’in Gülnar İlçesi’nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katıldığı törenle açıldı.

20 milyar doların üzerinde bir yatırım öngörülen ve inşaatında yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacminin Türk şirketlerince karşılanması beklenen Akkuyu Nükleer Santrali için gerçekleştirilen temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko, Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve diğer üst düzey yetkililer katıldı.
»

07.04.2015

EnerjiAkkuyu Nükleer Santrali’nin deniz hidroteknik yapılarının “anahtar teslimi” projelendirilmesi ve inşası ihalesini Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ aldı.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre, ihale komisyonu, gelen tekliflerin incelenme aşamasını tamamladı.
»

23.03.2015

EnerjiTürkiye, geçen yılın aralık ayındaki doğalgaz ithalatıyla bu alanda rekor kırdı. Doğalgaz ithalatı aylık bazda ilk kez 5 milyar metreküp sınırını aştı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) verilerine göre, hava sıcaklıklarının düşmesiyle ısınma ihtiyacının, doğalgaz iletiminin yaygınlaştırılmasıyla da konut ve sanayide abone sayısının artması kış aylarında doğalgaz tüketimini artırdı.
»

20.03.2015

EnerjiEnerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ), İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde tescil işlemlerinin tamamlanmasıyla resmi olarak kuruldu.

EPİAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, şirketin tescil işlemleri 18 Mart’ta tamamlandı. Buna göre EPİAŞ’ın yüzde 30’luk A grubu hisseleri Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye, aynı orandaki B grubu hisseleri Borsa İstanbul’a ve yüzde 40’lık C grubu hisseler ise özel şirketler arasında paylaştırıldı. Borsa İstanbul, yüzde 30 hissesine ilave olarak C grubu hisselerden de yüzde 4,161’lik hisse aldı.
»

30.01.2015

EnerjiTürkiye’nin enerji ithalatı 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 1,8 azalarak 54 milyar 906 milyon 87 bin dolar oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan hesaplamalara göre, Türkiye geçen yıl toplam 242 milyar 223 milyon 959 bin dolarlık ithalat gerçekleştirirken, bunun 54 milyar 906 milyon 87 bin dolarlık bölümünü “enerji ithalatı” olarak özetlenen, 27’nci fasıl olarak adlandırılan “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasında elde edilen ürünler, bitümlü maddeler, mineral mumlar” oluşturdu.
»

06.01.2015

Taner YıldızEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin enerji talebinin 2014’te yüzde 4 arttığını bildirdi.

Taner Yıldız’ın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’nin enerji üretim kapasitesi yüzde 17 artarken, 2014’te toplam 188 kuyu açıldu ve isabet oranı yüzde 33 oldu. Petrol arama sektörünün büyüklüğü ise 30 milyar dolara ulaştı. Yıldız tamamı yerli üretilen sismik arama gemisinin Mart’ta denize indirileceğini ve Batı Karadeniz’de petrol bulma ihtimalinin yüksek olduğunu bildirirken, “Bulgaristan sınırına yakın bir yerden petrol bulunması için umutluyuz” dedi. »

17.12.2014

Taner YıldızEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjideki kamu iktisadi teşebbüslerinin (KİT) döviz alımlarının kısmen veya tamamen Merkez Bankasından yapabilmesinin önünün açıldığını belirterek, “17 Aralık ile 31 Aralık arasında BOTAŞ’ın ödeyeceği miktar yaklaşık 1,2 milyar dolar.

Yalnızca Rusya’ya değil, diğer ülkelere de yapacağı ödemeler var. Bunların her birisini daha dikkatli bir şekilde kullanmak istiyoruz. O yüzden Merkez Bankasından yapılacak alımların piyasada daha olumlu tesir yapacağına inanıyoruz” dedi.
»

30.09.2014

Taner YıldızDöviz kurundaki yükseliş doğalgaz ve elektriğe iki yıl sonra zam getirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,  “Elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yüzde 9’luk fiyat artışına gidiyoruz” dedi.

Dolar kurundaki hareketlerin fiyatlar üzerinde baskı yarattığını belirten Yıldız, “Bizim için çok zorlayıcı” ifadelerini kullandı ve yüzde 9’luk zammın önümüzdeki aydan itibaren geçerli olacağını açıkladı.

Doğalgaz ve elektriğe en son 1 Ekim 2012’de zam yapılmıştı.
»

Scroll To Top